Nowa metoda terapeutyczna w naszym Ośrodku
W dniach 25 do 27 października 2022 roku w Ośrodku Szkolno -Wychowawczym im. Jana Pawła II w Jarosławiu mieliśmy zaszczyt gościć pana Roberta Kwiatkowskiego, twórcę DUNAG 02 czyli miękkiej proprioceptywnej, dynamicznej ortezy. Orteza to zestaw składający się z kamizelki, spodenek, nakolanników, podporów stopnych oraz systemów naciągów, wpływających na korekcję, stabilizację, stymulację czucia głębokiego i proprocepcji. W usprawnianiu ruchowym jest to innowacyjna metoda wspomagająca usprawnianie osób z deficytami ruchowymi, która umożliwia uczniom odczucie w inny sposób swojego ciała. Był to bardzo owocny i pracowity czas dla nauczycieli rehabilitacji ruchowej, którzy szkolili się pod okiem Pana Roberta w używaniu i zastosowaniu tego urządzenia w bardzo trudnym procesie usprawniania podopiecznych placówki.
W trakcie tych dni dzieci z oddziałów przedszkolnych i szkolnych miały okazję doświadczyć pracy w „kombinezonie”:
- Szymon miał możliwość pełnego obciążenia prawej stopy co bezpośrednio wpłynęło na jego stabilizację w pozycji pionowej i w chodzie.
Emilia stabilizowana przez kombinezon poczuła się pewniej w pozycji pionowej jej ciało zmniejszyło drżenia co wpłynęło na możliwość przyjęcia pozycji stojącej przez dziewczynkę. - Julia mogła poprawić przemieszczanie się w pozycji pionowej, miała wspomagane zgięcie w prawej kończynie i stabilizację tułowia.
- Michalina poprzez pracę w kombinezonie miała możliwość regulacji napięcia w osi głowa – tułów co bezpośrednio przyczyniło się na poprawę stabilności w pozycji stojącej oraz poprawę wzorców ruchów.
Orteza dynamiczna DUNAG 02 może być wykorzystywana w usprawnianiu funkcjonowania dzieci i młodzieży z następującymi dysfunkcjami:
- mózgowym porażeniu dziecięcym,
- przepuklinie oponowo-rdzeniowej,
- chorobach genetycznych,
- uszkodzeniach centralnego układu nerwowego,
- uszkodzeniach obwodowego układu nerwowego,
- opóźnieniach psycho-ruchowych,
- chorobach nerwowo-mięśniowych,
- wadach postawy,
- zaburzeniach integracji sensorycznej
- zaburzeń ze spektrum ADHD,
- zaburzeń ze spektrum autyzmu.
Już od najbliższych dni ta nowa metoda terapeutyczna będzie wykorzystywana w pracy z uczniami z przedszkola oraz szkół Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Pawła II w Jarosławiu oraz z dziećmi mającymi zajęcia rewalidacyjne organizowane w ramach Wiodącego Ośrodka Kordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego.