Wyjątkowy początek wakacyjnego wypoczynku

Wyjątkowy początek wakacyjnego wypoczynku

            W dniach 4 – 10 czerwca uczniowie Ośrodków Szkolno – Wychowawczych w Warlubiu oraz Jarosławiu uczestniczyli w międzyszkolnej wymianie dzieci i młodzieży „Zielona szkoła 2018”. 

Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Polskich Olimpijczyków  w Warlubiu, to placówka edukacyjna, która współpracuje z Ośrodkiem Szkolno – Wychowawczym im. Jana Pawła II w Jarosławiu na mocy porozumienia o współpracy Powiatu Świeckiego oraz Jarosławskiego.

Efektem tej współpracy jest realizacja drugiej w bieżącym roku szkolnym wymiany uczniów między Ośrodkami. W ramach zaplanowanej wizyty 20 uczniów oraz 4 wychowawców z Warlubia przez tydzień poznawało uroki oraz województwa podkarpackiego i powiatu jarosławskiego.  Z kolei taka sama liczba uczniów i wychowawców z Jarosławia gościła w województwie kujawsko-pomorskim.    

            W pierwszym pobytu w Jarosławiu nasi goście uczestniczyli w pikniku z okazji Dnia Dziecka w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. Jana Pawła II w Jarosławiu, a w godzinach poobiednich wzięli udział w zajęciach z hipoterapii.  W kolejnych dniach uczniowie zwiedzali: Jarosław i Przemyśl, poznając najpiękniejsze zabytki tych miast, Sanok, gdzie podziwiali Skansen i Muzeum Zamkowe oraz wystawę twórczości Zdzisława Beksińskiego. Dalsza część wizyty upłynęła naszym gościom na wypoczynku i rekreacji w ogrodach Arboretrum w Bolestraszycach i nad zalewem w Radawie.  Ostatni dzień uczniowie i ich opiekunowie spędzili cały dzień w sercu Bieszczad – nad Zalewem Solińskim i tworzącą go najwyższą w Polsce zaporą wodną.

            Atrakcji nie brakowało również grupie z Jarosławia. W pierwszym dniu pobytu dzieci zostały powitane przez dyrekcję Ośrodka w Warlubiu  i wzięły udział w pikniku z okazji Dnia Dziecka. Następnego dnia zwiedzały Gdańsk i Muzeum II Wojny Światowej. Pobyt w Gdańsku zakończyli rejsem statkiem pirackim „Czarna Perła” po zatoce gdańskiej. W kolejnych dniach udali się do Malborka, gdzie zwiedzili zamek krzyżacki oraz do Chrystkowa i Poledna, gdzie zwiedziliśmy chatę mennonitów z 1770 roku i Muzeum Zwierząt Świata. Wypoczynek na łonie natury zapewniła im wizyta w Tucholi – stolicy Borów Tucholskich, a słoneczna pogoda pozwoliła na plażowanie w Stegnie i Sopocie.

            Dla uczniów obydwu placówek ten tydzień był czasem niezapomnianych przeżyć, związanych z nawiązywaniem nowych znajomości, zwiedzaniem nieznanych dotychczas regionów swojej ojczyzny, a także sprawdzianem samodzielności i odpowiedzialności.

Organizacja wyjazdu uczniów nie byłaby możliwa, gdyby nie osobiste zaangażowanie Starostów Powiatów Świeckiego oraz Jarosławskiego. Starosta Jarosławski Pan Tadeusz Chrzan od początku wspierał działania związane z organizacją „Zielonej Szkoły 2018” i udzielił wsparcia finansowego, na realizację tego przedsięwzięcia w wysokości 10.000 złotych. Przeznaczona przez Starostę Jarosławskiego kwota dofinansowania w całości pokryła koszty wyjazdu uczniów, dzięki czemu mogły w nim wziąć udział dzieci z niepełnosprawnością, zwłaszcza te pochodzące z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. 

Biorąc pod uwagę wpływ tego projektu na rozwijanie u uczniów kompetencji i umiejętności w zakresie rozwoju społecznego i emocjonalnego, jest to niezwykle cenna inicjatywa, którą Starostwo Powiatowe oraz Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Jarosławiu planuje kontynuować w kolejnych latach.

Mozesz udostepnic informacje: