„Narody które tracą pamięć – giną”
Jan Paweł II
17 września – Dzień Sybiraka
W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Jana Pawła II w Jarosławiu w dniu 17 września pamiętamy o Dniu Sybiraka. Ta data przypomina o tysiącach ofiar, które zginęły na dalekiej nieludzkiej ziemi i tych nielicznych, którym udało się przeżyć.
W tym dniu delegacja uczniów Ośrodka z pocztem sztandarowym Ośrodka reprezentowała placówkę w uroczystościach ku czci Sybiraków, między innymi w mszy świętej w Kolegiacie Bożego Ciała w Jarosławiu oraz uroczystym złożeniu wieńców i kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym te bolesne wydarzenia.
W tym dniu uczniowie przygotowali wystawę upamiętniającą wydarzenia z września 1939 roku, natomiast przedstawiciele Samorządu Szkolnego złożyli kwiaty i zapalili znicze przed Dębem Pamięci upamiętniającym ofiarę Katynia, porucznika Franciszka Burego.
FRANCISZEK MARIAN BURY – PAMIĘTAMY
Franciszek Marian Bury urodził się 18 września 1905 r. w Jarosławiu. Był synem Walentego Bury i Katarzyny Bury z domu Danak. Jego ojciec w czasie I wojny światowej był żołnierzem austriackim. Po wojnie pracował jako telegrafista na kolei. Jego Mama – Katarzyna wychowała pięciu synów i dwie córki.
Franciszek ukończył I Gimnazjum w Jarosławiu, gdzie zdał maturę. Był członkiem orkiestry szkolnej. Służąc w Wojsku Polskim otrzymał stopień podporucznika. Następnie uzyskał pracę w Łucku (obecna Ukraina) jako sekretarz Urzędu Skarbowego.
W 1939 r. po napaści na Polskę Związku Radzieckiego dostał się do niewoli. Zginął w Katyniu.