Dzień Języka Ojczystego – 21 luty 2024
Dzień Języka Ojczystego to międzynarodowe święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione w 1952 r. w Dhace – zginęło wtedy pięciu studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
Dzień Języka Ojczystego przypomina o różnorodności językowej na świecie, a jednocześnie podkreśla wartość języka w rozwoju dziedzictwa kulturowego.
W naszej placówce uczniowie aktywnie włączyli się w zadania, które zostały zrealizowane w ciągu całego tygodnia. Były to: lekcje o historii pisma, prezentacje multimedialne oraz wystawy prac uczniów związanych z językiem polskim. Zakończeniem tygodniowych obchodów święta języka ojczystego było uroczyste spotkanie uczniów z panią Dorotą Grząbą – kierownikiem filii w Jarosławiu Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J.G. Pawlikowskiego w Przemyślu i panem Piotrem Prymonem – kierownikiem Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu oddział Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Pani Dorota przedstawiła historię święta języka ojczystego, zaprezentowała jak należy używać go w sposób poprawny oraz jak można wzbogacić swoje słownictwo. Uczniowie uczestniczyli w zabawach językowych, a szczególnym zainteresowaniem cieszyły się „kolorowe rebusy” – rymowane wyrazy. Wielkim przeżyciem były zmagania z „łamańcami językowymi”. Natomiast Pan Piotr bardzo ciekawie opowiadał o historii pisma. Prezentował unikatowe i cenne pamiątki związane z pismem: gliniane tabliczki, dawne materiały piśmiennicze i uczył sztuki kaligrafii. Na koniec spotkania wybrano i nagrodzono najpiękniejsze zeszyty uczniowskie.
Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego dostarczyły uczestnikom spotkania wielu wrażeń. Wszyscy uświadomili sobie, że język polski jest naszym cennym skarbem narodowym i powinniśmy o niego dbać.