Rok otwartej szkoły – integracji nigdy dość

Rok otwartej szkoły – integracji nigdy dość

Zgodnie z wytycznymi MEN na rok 2015/2016 przedszkolaki ze SOSW w Jarosławiu realizują szereg inicjatyw związanych z Rokiem Otwartej Szkoły. Działania te urzeczywistniają zamierzenia zawarte w autorskim programie ,,BLIŻEJ NAS ” nauczyciela edukacji przedszkolnej – Jadwigi Machaj prowadzącej grupę ,,PUCHATKI”. Głównym celem programu jest kształtowanie umiejętności  społecznych, w tym umiejętności komunikacyjnych oraz szeroko pojęta integracja dzieci niepełnosprawnych intelektualnie ze środowiskiem. Dzięki dużej aktywności i kreatywności nauczycieli ze SOSW przedszkolaki mają okazję uczestniczyć w wielu zabawach i programach edukacyjnych organizowanych w Ośrodku min. w ostatnio zorganizowanym konkursie logopedycznym, ,,Wiosenaliach”, czy programie prozdrowotnym ,,W Zdrowym ciele zdrowy duch” oraz programie profilaktycznym ,,Ratujemy i uczymy ratować”. Okazją do integracji były również wspólne zajęcia zorganizowane w Bibliotece Miejskiej.

PUCHATKI często wychodzą do zaprzyjaźnionych szkół i przedszkoli przełamując bariery i uprzedzenia, chętnie uczestnicząc we wspólnym czytaniu bajek, zabawie i nauce. W maju nasze przedszkolaki dwukrotnie odwiedziły zaprzyjaźnione przedszkole nr 9 w Jarosławiu. Na pierwsze spotkanie nasze maluchy zostały zaproszone do grupy ,,Zielonej” prowadzonej przez Małgorzatę Chechłowską. Dzieci bardzo serdecznie przyjęły naszych przedszkolaków zapraszając ich i włączając  do wspólnych zabaw. Z kolei drugie spotkanie odbyło się  w grupie ,,Niebieskiej”, dla której grupa PUCHATKI przygotowała i zaprezentowała bajkę ,,Świnki trzy”. Zaś przedszkolaki przygotowane przez panią Lucynę Łaszkiewicz zaprezentowały piękne przedstawienie pt. ,,Królewna Śnieżka i siedmiu Krasnoludków”.
Do wspólnego obejrzenia przedstawień zaproszone zostały również dzieci z I klasy szkoły podstawowej nr 11. 

Następne spotkanie integracyjne odbyło się w naszym przedszkolu. Tym razem odwiedzili nas uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 11 z klasy II i III z nauczycielkami: Agnieszką Hołysz i Małgorzatą Piróg. Uczniowie razem z naszymi przedszkolakami uczestniczyli w zajęciach wprowadzających w ramach Porannego Kręgu. Odwiedziny zakończone zostały wspólną zabawą. Wkrótce wybieramy się z rewizytą na lekcje do naszych gości.

Mozesz udostepnic informacje: