Dzień Kolorowej Skarpetki – Światowy Dzień Zespołu Downa

Dzień Kolorowej Skarpetki – Światowy Dzień Zespołu Downa

            21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki. Sama data – kombinacja liczb 2 i 3 – nie jest przypadkowa, bowiem trisomia 21 to obecność dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów. Dzień ten ustanowiony został w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa w celu podniesienia świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa.

W naszym Ośrodku 21 marca był szczególnym dniem, pełnym inicjatyw na znak na znak tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa. Poprzedzony został przeprowadzeniem akcji „Chromosomniaki”, związanej również z realizacją projektu społeczno-edukacyjnego „Każdy inny – wszyscy równi”, w ramach której społeczność szkolna przygotowała maskotki wykonane z kolorowych skarpetek. W tym dniu została zorganizowana wystawa maskotek „Chromosomniaków”, przygotowanych przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły, które zostały przekazane dzieciom obdarzonym wyjątkowym „chromosomniakiem”. Kolorowe, niepowtarzalne „skarpetkowe” maskotki rozdane przez przedstawiciela Samorządu Uczniowskiego wzbudziły wiele radości i uśmiechu na buziach wszystkich obdarowanych.

            W tym wyjątkowym dniu gościliśmy również grupę Koliberki z Miejskiego Przedszkola nr 11 w Jarosławiu. Dzieci uczestniczyły w zabawach z wykorzystaniem kolorowych skarpetek oraz poznały historię Mikołaja z opowieści „Tajemnica znikających ciasteczek”. Bajka wprowadziła dzieci w świat chłopca zespołem Downa. Podczas zajęć udało się nam ustalić, że każdy z nas jest na swój sposób inny, różnimy się pod wieloma względami i ta inność i różnorodność jest naturalną rzeczą. Osoby z zespołem Downa żyją wśród nas. Tak jak my bawią się, śmieją i spełniają swoje marzenia – bez względu na różnicę w liczbie chromosomów.

            Dopełnieniem obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa było założenie zarówno przez uczniów i nauczycieli dwóch niepasujących skarpetek w celu podkreślenia tolerancji i solidarności z osobami z zespołem Dawna oraz pokazania, że mimo różnic są radosnymi i pełnymi życia osobami.

Mozesz udostepnic informacje: