Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia

Bury_Franciszek

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia

W dniu 13 kwietnia 2016 roku odbył się uroczysty apel upamiętniający poległych w Katyniu polskich oficerów, ze szczególną pamięcią o pochodzącym z Jarosławia porucznikowi Franciszkowi Buremu.

Apel przygotowali uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej, zebrani uczniowie obejrzeli program słowno – muzyczny oraz fragmenty filmu. Najbardziej wzruszającym momentami uroczystości był wykonany przez szkolnych artystów „Marsz Sybiraków”.

Po szkolnej uroczystości delegacja uczniów złożyła wiązankę kwiatów pod obeliskiem poświęconym ppor. Franciszkowi Buremu.

FRANCISZEK MARIAN BURY – PAMIĘTAMY
Franciszek Marian Bury urodził się 18 września 1905 r. w Jarosławiu. Był synem Walentego Bury i Katarzyny Bury z domu Danak. Jego ojciec w czasie I wojny światowej był żołnierzem austriackim. Po wojnie pracował jako telegrafista na kolei. Matka Katarzyna wychowała pięciu synów i dwie córki.
Franciszek ukończył I Gimnazjum w Jarosławiu, gdzie zdał maturę. Był członkiem orkiestry szkolnej. Służąc w Wojsku Polskim otrzymał stopień podporucznika. Następnie uzyskał pracę w Łucku (obecna Ukraina) jako sekretarz Urzędu Skarbowego.
W 1939 r. po napaści na Polskę Związku Radzieckiego dostał się do niewoli. Zginął w Katyniu.


Mozesz udostepnic informacje: