Szkoła pamięta 2023

Bury_Franciszek

Szkoła pamięta 2023

„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki, która ma na celu upamiętnić ważne rocznice, wydarzenia i tych, którzy zapisali się w historii ogólnonarodowej i lokalnej. W tym roku uczniowie różnych typów szkól w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym  im. Jana Pawła II w Jarosławiu uporządkowali teren wokół pomnika upamiętniającego ppor. Franciszka Burego, ofiarę zbrodni katyńskiej i odwiedzili mogiły nieznanych żołnierzy na jarosławskim cmentarzu. Do akcji przyłączyły się również dzieci z oddziałów przedszkolnych, które pod opieką nauczycieli udały się na cmentarz, by na grobach Nieznanego Żołnierza zapalić znicze i zmówić modlitwę za zmarłych.

Ministerstwo Edukacji i Nauki informuje, że w tegorocznej inicjatywie wzięło udział ponad 11 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych. 1,6 mln uczniów i 161 tys. nauczycieli okazało troskę i wrażliwość na potrzebę pielęgnowania pamięci o naszych bohaterach, szczególnie tych związanych z historią danego miejsca i regionu. 

FRANCISZEK MARIAN BURY

Franciszek Marian Bury urodził się 18 września 1905 r. w Jarosławiu. Był synem Walentego Bury i Katarzyny Bury z domu Danak. Jego ojciec w czasie I wojny światowej był żołnierzem austriackim. Po wojnie pracował jako telegrafista na kolei. Matka Katarzyna wychowała pięciu synów i dwie córki.
Franciszek ukończył I Gimnazjum w Jarosławiu, gdzie zdał maturę. Był członkiem orkiestry szkolnej. Służąc w Wojsku Polskim otrzymał stopień podporucznika. Następnie uzyskał pracę w Łucku (obecna Ukraina) jako sekretarz Urzędu Skarbowego.
W 1939 r. po napaści na Polskę Związku Radzieckiego dostał się do niewoli. Zginął w Katyniu.

Dyplom "Szkoła pamięta"

 

Mozesz udostepnic informacje: