Uczniowie Ośrodka na obchodach Światowego Dnia Sybiraka

Uczniowie Ośrodka na obchodach Światowego Dnia Sybiraka

Światowy Dzień Sybiraka przypada w rocznicę napaści sowieckiej Rosji na Polskę, która miała miejsce 17 września 1939 r. To szczególna data dla Sybiraków i Kresowian, która jest symbolem naznaczenia ich życia, sposobem na zachowanie w pamięci ich tragedii i tułaczego losu.

19 września 2016 r. w Kolegiacie Jarosławskiej pw. Bożego Ciała sprawowana była uroczysta Eucharystia w intencji zmarłych Sybiraków i pozostałych na Syberii, zmarłych w Ojczyźnie oraz żołnierzy, którzy swe życie oddali na wszystkich frontach świata. Druga część uroczystości odbyła się pod Pomnikiem Bohaterów II wojny Światowej na placu ks. Piotra Skargi, gdzie został odegrany Hymn Narodowy oraz Hymn Sybiraków i odczytany Apel Poległych. W czasie uroczystości Kompania Honorowa Wojska Polskiego wykonała salwę honorową, a zaproszeni goście złożyli kwiaty.

I tym razem nie zabrakło również młodzieży z Ośrodka w Jarosławiu, która w ramach projektu „ZAPISANE SERCEM – OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA” jak co roku uporządkowała miejsce pamięci a następnie uczestniczyła w uroczystościach. Młodzież oddała hołd poległym składając przygotowana wiązankę żywych kwiatów i zapalając znicze.

Mozesz udostepnic informacje: